CHAT pro povodňovou ochranu

Diskuse je veřejně dostupná. Příspěvky do ní mohou vkládat pouze zaregistrovaní členové povodňových komisí a IZS. V příspěvku je velmi vhodné doplnit jeho kategorii a povodí, pro které je určený. V nové verzi chatu je možné příspěvek doplnit o mapový zákres a také ho nastavit jako neveřejný.

VSTUP PRO VLOŽENÍ PŘÍSPĚVKU DO CHATU JE ZDE

Oprávnění zápisu do nastavuje administrátor pracovníkům z oblasti povodňové ochrany. Diskusní fórum slouží už od roku 2008 a všechny záznamy jsou dohledatelné.

LEGENDA

 informace o stavu na vodním toku nebo díle
 informace o vývoji počasí
 informace dopravní
 vyhlášení / odvolání SPA povodňovou komisí
 mimořádné zprávy
 zprávy technické podpory portálu
 zprávy zadané z mobilních zařízení

 

[8.8.2019 13:26]   Ing. Irena Košková PK Liberecký kraj, člen
Na základě informace od pana starosty města Hejnice J. Demčáka, bude v souvislostí s rekonstrukcí mostu v Hejnicích na dobu cca 3 měsíce odpojen hladinoměr na řece Smědé (GPS: 50.8754836°N, 15.1848886°E).

[17.6.2019 10:16]   Ing. Irena Košková PK Liberecký kraj, člen
Byla provedena aktualizace povodňových komisí do POVIS.

[12.6.2019 14:22]   Ing. Irena Košková PK Liberecký kraj, člen
Byla zesílena výstraha ČHMÚ na velmi silné bouřky pro dnešní odpoledne a noc:
Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod.

[12.6.2019 14:37]   Ing. Irena Košková PK Liberecký kraj, člen
Podle detekce blesků u nás třeba nebude tak zle...
http://cs.blitzortung.org/live_lightning_maps.php?map=16

[7.6.2019 13:07]   Ing. Irena Košková PK Liberecký kraj, člen
Byla provedena aktualizace povodňových komisí do POVIS

[7.6.2019 13:06]   Ing. Irena Košková PK Liberecký kraj, člen
Upozorňujeme na aktualizaci mobilní aplikace Povodňového portálu Libereckého kraje. Úpravy: nový chat, nové aktivní vrstvy rizikových objektů, povodňových komisí a důležitých organizací. Po zkušenosti z poslední povodňové epizody přidán stav "nebezpečí povodně v kraji".
Aplikace dostupná na GooglePlay a AppStore.
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.position.apps.kraj.lb ...

[29.5.2019 7:27]    Václav Hošek PK ORP Tanvald, hlásná povodňová služba
HPS 7/19
Tanvald 29.5. 7.00:
Během posledních 24 hodin spadlo na hřebenech Jiz.hor 50 – 75 mm srážek. Výjimkou je pouze N.Louka, kde byly srážky nižší. Za květen jsou tedy srážkové úhrny velice bohaté a většinou výrazně přesahují 200 mm, což je zhruba dvojnásobek průměru. Sprchlo i níže, Tanvald zaznamenal 50 mm a za květen má již 90 mm a dohnal tak deficit z posledních dvou podsrážkových měsíců. VD J.Důl a Souš kraj pod sebou opět podržela s poměrně nízkými odtoky 3,8 a 3,1 m3/s, což vypouští i nyní. Hladiny zvolna snižují a současná celková rezerva činí 4,4 milionu m3. SPA jsme tentokrát dosáhli pouze na vedlejších tocích, Kamenice v Plavech, Mumlava v Harrachově a Jizera v Jablonci n.J. kulminovaly těsně pod 1.SPA.
Během dnešního dne očekávám přechod fronty přes naše území od jihozápadu. Pravděpodobně sprchne, ale srážkové úhrny by neměly být nijak významné a 1.SPA na hlavních tocích nebude dosažen.

[23.5.2019 7:27]    Václav Hošek PK ORP Tanvald, hlásná povodňová služba
HPS 6/19
Tanvald – 23.5. 7.00:
Na hřebenech již jen drobně prší a všechny průtoky klesají, s výjimkou VD J.Důl, které začíná odpouštět vzhledem k tomu, že má rezervu k přepadu pouhých 21 cm. Ovšem může si to dovolit, protože ani tak se na Kamenici nevrátí 1.SPA.
Bilance srážek za posledních 48 hodin:
Souš = 60 mm, Č.Hora = 130 mm, Hřebínek = 115 mm, N.Louka = 100 mm, J.Důl = 90 mm, Tanvald = 16 mm
Z této bilance vidíme, že srážky byly extrémní pouze v horách, které si vodu přitáhly jako magnet. Pro Tanvald zůstává květen stále podsrážkovým měsícem, i když celková roční bilance je zatím příznivá. V ORP Tanvald byl překročen 3.SPA pouze na Jizerce, kde to není nebezpečné, 1.SPA dosáhla Bílá Desná a Kamenice v Plavech, ovšem pouze velmi těsně. Z toho vyplývá, že ač srážky byly skutečně extrémní, jak bylo předpovězeno, povodeň se tu nekonala, což přičítám opět kvalitní manipulaci na VD J.Důl a Souš.
Vývoj:
Během dnešního dopoledne bude ještě drobně pršet, větší srážky očekávám v Krkonoších, ovšem spíše na východní straně hor. VD budou nadále odpouštět vodu, aby si vytvořila novou rezervu. Povodňové komise mohou opustit stav bdělosti. Končím zpravodajství.